Karmienie piersią jest niezwykle ważne, zwłaszcza w początkowym okresie życia niemowlęcia. Zaspokaja nie tylko potrzeby żywieniowe dziecka ale również emocjonalne. Są jednak sytuacje, w których karmienie piersią jest chwilowo lub trwale niemożliwe. Do takich sytuacji należą: wady w budowie anatomicznej brodawek, rany brodawek związane z nieprawidłowym przystawianiem dziecka do piersi, pleśniawki. Ważne jest to, aby mimo chwilowych problemów, nie przestawać karmić dziecka mlekiem matki. Z jednej strony zapewni to dziecku w pełni dostosowany do jego indywidualnych potrzeb pokarm wraz z zawartością substancji aktywnych, w tym przeciwciał. Z drugiej strony, regularne i częste ściąganie pokarmu przez matkę zapewni prawidłową laktację i zapobiegnie tworzeniu się zastoju pokarmu.
Butelka i smoczek
W sytuacji, w której przystawianie dziecka do piersi nie jest możliwe, rozwiązaniem jest ściąganie pokarmu za pomocą laktatora ręcznego lub elektrycznego. Aby dziecko nie zatraciło lub wypracowało prawidłowy odruch ssania konieczne jest używanie smoczków anatomicznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb noworodka lub niemowlęcia.
Sytuacje awaryjne a smoczki jednorazowe
Zgodnie z wytycznymi karmienia na żądanie, pierś matki jest w zasadzie dostępna dla dziecka w każdym momencie. W sytuacji gdy przystawianie dziecka do piersi nie jest możliwe, o czym wspomniano powyższej, istotne jest posiadanie akcesoriów, które zminimalizują czas niezbędny do przygotowania i podania butelki z pokarmem. Dobrym rozwiązaniem są sprawdzone przez mamy smoczki jednorazowe, które nie wymagają sterylizacji przed ich użyciem.