Gorączka u niemowlaka może wskazywać zarówno na niewielkie infekcje wymagające jedynie podjęcia leczenia ambulatoryjnego, jak i poważniejsze schorzenia, które determinują konieczność hospitalizacji. Często trudno rozróżnić na ile poważny jest stan i jak należy zareagować. Co robić po rozpoznaniu stanu podgorączkowego u dziecka? Kiedy należy pojawić się w gabinecie lekarskim?
Pomiar temperatury – jak wykonać go prawidłowo?
Gorączka u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt na oddziałach ratunkowych. Aby podjąć skuteczne kroki, opiekun powinien być w stanie prawidłowo dokonać pomiaru. Jaki sposób umożliwia uzyskanie najdokładniejszego wyniku?
- W odbycie – ta metoda oferuje najdokładniejszy wynik. Niestety jest nieprzyjazna dla najmłodszych dzieci i często wywiera niekorzystny wpływ na psychikę.
- W ustach – pomiar jest dość dokładny. Dziecko musi współpracować – z reguły metoda ta nie jest zalecana w przypadku dzieci młodszych niż 5 rok życia.
- Pod pachą – skuteczny sposób, ale wymagający nadzoru – bez niego termometr może się przesunąć i wynik będzie zafałszowany.
- W uchu – pomiaru można dokonać szybko i dokładnie.
Gorączkę u dziecka bardzo łatwo można zmierzyć termometrem bezdotykowym. Takie urządzenia są obecnie ogólnodostępne.
Gorączka u dziecka – leczenie
Stan podgorączkowy u dziecka może zostać wyleczony bez konieczności umawiania się na wizytę w przychodni. Jednak jeśli gorączka u niemowlaka jest wyjątkowo wysoka niezbędna będzie konsultacja z kompetentnym pediatrą. Najczęściej do zbicia temperatury stosowane są środki farmakologiczne takie jak ibuprofen, paracetamol i metamizol.Gor