Figurki zwierząt – nie tylko zabawa, ale też budowanie wrażliwości

W przypadku dzieci zabawa to nie tylko sposób na rozrywkę, ale przede wszystkim też dopasowana do ich możliwości i stopnia rozwoju forma edukacji bardzo ważna dla ich przyszłego rozwoju. Zabawa polega jednak nie tylko na rozwijaniu wiedzy, ale także wrażliwości, która jest tak ważna do poprawnego funkcjonowania społecznego.

Figurki dla dzieci – ogromne możliwości wyboru i ważna rola

Figurki zwierząt są niemal od zawsze obecne w rozwoju dzieci na całym świecie. Poza niezwykle wielką wartością edukacyjną i rozrywkową budują one także wrażliwość dzieci, ich empatię, a także pomóc mogą w kształtowaniu różnych postaw, jeżeli oczywiście są dobrze wykorzystane przez rodziców jako pomoc w zabawie i edukacji.

Figurki dla zwierząt odpowiednie są zarówno dla dzieci najmłodszych, jak i tych nieco starszych, z tym że dla tych pierwszych powinny być one szczególnie lekkie i trwałe, a do tego na tyle duże, by uniknąć groźby ich połknięcia czy udławienia się nimi.

Dzieci starsze z kolei lubią często figurki zwierząt o wiele bardziej złożone i realistyczne, które wykonane mogą być z różnych materiałów, w tym z ceramiki, drewna, szkła, czy kamienia.

Jak wykorzystać figurki zwierząt w kształtowaniu wrażliwości dziecka?

W przypadku dzieci najmłodszych figurki grają przede wszystkim rolę pomocy edukacyjnej dla rodzica, gdyż nie będzie z nich żadnego pożytku, kiedy po prostu da się je dziecku, nie przekazując odpowiedniej wiedzy i wartości.

Z dzieckiem powinno spędzać się nad nimi odpowiednią ilość czasu, opowiadając mu o zwierzętach i odgrywając różne scenki według przemyślanego scenariusza, a scenariusze takie często są dostępne w literaturze dla rodziców.

Starsze dzieci, które już potrafią czytać i zdobywać wiedzę na własną rękę, lubią z kolei samodzielnie odkrywać świat zwierząt. Tym młodym odkrywcom trzeba po prostu zapewnić odpowiednio wyselekcjonowane książki i inne materiały edukacyjne, będące odpowiednikiem ich kolekcji. Warto też zadbać o to, by wybierać dla nich figurki przeznaczone dla dzieci starszych. Takie figurki zwierząt (https://zabawkiiszkola.pl/figurki-zwierzat) bogate są zazwyczaj w liczne detale.

Figurki przedstawiające świat zwierząt są doskonałą pomocą dla rodziców, który chcą w sposób ciekawy i lekki przekazać dzieciom konkretny zestaw wartości, rozwijając ich wrażliwość na otaczający je świat.