Kąpiel niemowlaka – o czym należy pamiętać

Kąpiel dziecka wymaga szczególnej troski i uwagi. Trzeba zadbać nie tylko o bezpieczeństwo samej kąpieli, ale również o odpowiednio bezpieczne środki do mycia, tak, by nie podrażnić i nie uczulić wrażliwej skóry malucha.

Bowiem skóra dziecka jest nie tylko bardzo wrażliwa, ale często również podatna na wysuszenia i podrażnienia. Warto więc używać środków myjących o właściwościach hypoalergicznych, specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji dzieci i niemowląt.

baby after bath #34

Dobrym preparatem do dbania o higienę najmłodszych jest emulsja do kąpieli Emolium, odpowiednia do stosowania od pierwszego dnia życia. Zawiera bezwodną formułę (93,9% lipidów), która tworzy na powierzchni skóry aktywną barierę lipidową. Dzięki temu zapewnia długotrwałe nawilżenie oraz natłuszczenie skóry.

Tworzenie aktywnej bariery lipidowej przez stosowane środki myjące jest bardzo ważne, ponieważ odpowiada za zatrzymanie wody w skórze, chroniąc ją przed utratą wody i przed działaniem czynników zewnętrznych.

Jednak odpowiednia emulsja do kąpieli to nie wszystko. Myjąc naszą pociechę należy pamiętać również o zapewnieniu odpowiedniej temperatury wody, aby nie przeziębić dziecka (około 37 stopni). Matka może sprawdzić ciepło wody zanurzając łokieć w wanience.

Warto pamiętać, aby przy wycieraniu dziecka jedynie delikatnie osuszać skórę bez gwałtownego pocierania. Wygodne będą ręczniki z kapturkiem, które odpowiednio zabezpieczą wrażliwe uszka i skórę głowy. Pomimo, iż zastosowanie rekomendowanej emulsji do kąpieli Emolium zadba o nawilżenie malucha, warto po osuszeniu rozprowadzić po ciele dziecka odrobinę specjalnej oliwki.

Więcej o emulsji do kąpieli Emolium możecie przeczytać na stronie www Nowej Farmacji.