Jak ułatwić czytanie lektur?

Lektury szkolne to zmora wielu uczniów. „Prześladują” nielubiące czytać dzieci od najmłodszych lat szkolnych. Ich liczba w późniejszych latach edukacji w liceum potrafi zniechęcić nawet zaangażowanych w czytanie uczniów. Jednak wiele tytułów jest niezbędnych do zdania matury i innych egzaminów państwowych. Wydawca stara się więc umilić czas spędzony z lekturą za pomocą różnych dodatków, które zostaną wymienione w niniejszym artykule.

Przypisy i komentarze

Krótka informacja na marginesie na temat miejsca akcji lub postaci. Pomaga ona w skupieniu się na treści lektury. Uczeń kontroluje się i sprawdza, czy dobrze rozumie sytuację w książce. Takie komentarze zapobiegają czytaniu długich fragmentów, z których czytelnik nic nie rozumie i zniechęca się.

Streszczenie po przeczytaniu lektury

Na końcu książki wydawca często umieszcza krótkie i długie streszczenia. Nie powinny być one alternatywą dla czytania całej treści, jednak mogą znacznie pomóc po skończeniu lektury. Krótka powtórka ze streszczeniem przed lekcją polskiego, pomoże w przypomnieniu najważniejszych wydarzeń i chronologii.

Inne opracowania na lekcje

Wydawca doskonale wie, jak wygląda większość lekcji języka polskiego, dlatego umieszcza w lekturach inne pomoce, które mogą być na niej przydatne. Są to m.in. plany wydarzeń, opisy miejsc lub charakterystyki postaci. Często są one zbyt krótkie, żeby posłużyły jako pełna odpowiedź na lekturowej lekcji, ale mogą być dobrym punktem wyjścia do konstruowania własnych wypowiedzi.

Ilustracje

Z pewnością nie ma ich w takiej ilości, jak w książkach dla dzieci. Jednak kilka szkiców z głównymi bohaterami i kluczowymi dla akcji miejscami, może pomóc w skupieniu się podczas czytania. Uczeń lepiej wyobrazi sobie rzeczy, o których czyta.

Skąd wziąć książki, jeśli zabrakło nam z biblioteki? Można je kupić w bardzo niskich cenach w internecie, idealnym przykładem będzie Księgarnia PWN w której dostaniemy dziesiątki tanich lektur szkolnych.