Dobra książka dla dziecka, czyli jaka?

Książka dla dziecka

Małe dzieci uwielbiają, jak się im czyta. Czerpią z tego wiele radości, dodatkowo też taka niepozorna czynność wspiera ich rozwój na wielu płaszczyznach. Wraz z upływem czasu pociecha zaczyna sama zaglądać do książki i próbować swoich sił w czytaniu. Zanim jednak do tego dojdzie, to od rodzica zależy to, co będzie czytał swojemu podopiecznemu. Wybór nie powinien być jednak przypadkowy, ale dobrze przemyślany. Warto zastanowić się nad tym, po jakie tytuły warto sięgać, aby dziecko mogło czerpać z czytania jak najwięcej korzyści. Szkoda przecież czasu na spędzanie go na jakichś bezwartościowych treściach.

Co ma największe znaczenie przy wyborze książki dla dzieci?

Dobrze dobrana książka dla dzieci to taka, która jest z chęcią czytana, wzbudzająca pozytywne emocje, sprawiająca radość. Każda pociecha ma swoje preferencje i możliwości zależne od wieku. Przy wyborze lektury warto wobec tego najpierw określić potrzeby podopiecznego, mieć na uwadze jego zainteresowania. Nie bez powodu mówi się, aby nie oceniać książki po samej okładce. To co powinno nas najbardziej interesować przy jej przeglądaniu to:

• Długość,
• Treść,
• Ilustracje.

Najmłodszym trudno jest się skupić na jednej rzeczy przez dłuższy czas, dlatego książki dla dzieci (tutaj) nie powinny być zbyt długie. Tym bardziej wieczorem, kiedy mają pomóc zasnąć. Wystarczy krótka bajka lub książka podzielona na rozdziały. Każdego dnia będzie można wtedy czytać kolejny, aż przeczytamy całość. Znaczenie ma także to, o czym czytamy podopiecznemu. Jedne książki mogą działać wyciszająco, a inne pobudzająco. Jeśli czytamy dziecku książkę na dobranoc, to powinno znajdować się w niej jak najmniej obrazków, bo mogą je rozbudzić i spędzić sen z powiek. Uzyskamy wtedy efekt odwrotny od zamierzonego. Przy wyborze książek powinno się słuchać swojego dziecka. Ono najlepiej wie, co mu się podoba i co go interesuje. Najlepiej będzie wobec tego wybrać się wspólnie do księgarni lub biblioteki, aby znaleźć najlepsze tytuły. Samo w sobie jest to świetną zabawą, niczym poszukiwanie skarbów.