Dlaczego tak cenione są bawełniane zasłony i jak wybrać rodzaj płótna?

Dziś, gdy gama sztucznych i syntetycznych tkanin może przyćmić umysł, naturalne materiały są nadal popularne. Duża część konsumentów preferuje do dekoracji swoich mieszkań zasłony bawełniane lub innych naturalnych materiałów. Co czyni je tak atrakcyjnymi?

Właściwości bawełny

Tekstylia bawełniane mogą mieć różną grubość i gęstość – mogą być tak proste jak chintz lub tak wyrafinowane jak błyszczące, koronkowe, przezroczyste czy nawet polarowe. Dlatego nie do końca słuszne jest uważanie bawełny za materiał tylko do prostych, nudnych wnętrz: w bogatych, pretensjonalnych wnętrzach też się świetnie sprawdza. Tym bardziej, że naturalne tekstylia bawełniane często nie są tanie. Bawełna merceryzowana wyróżnia się również szlachetnym połyskiem, który zawdzięcza specjalnej obróbce włókien.

zasłony bawełniane

Ponadto tkaniny te mają wiele doskonałych pozytywnych cech:

  • dość wysoka wytrzymałość, która różni się w zależności od grubości i gęstości konkretnego materiału;
  • naturalność, która wyraża się brakiem szkodliwych zanieczyszczeń i oparów;
  • hipoalergiczny, co jest szczególnie ważne dla alergików i małych dzieci;
  • antystatyczny, czyli odporność na powstawanie elektryczności statycznej;
  • wysoka stabilność termiczna, zapewniająca łatwość konserwacji: bawełniane zasłony można prać w wysokich temperaturach lub prasować odpowiednio gorącym żelazkiem, bez obawy o przypalenie.

Bawełna to materiał, który nie elektryzuje się, nie przyciąga drobinek kurzu.  Oznacza to, że zasłony bawełniane dłużej pozostają czyste. Dlatego powieś takie zasłony w przedszkolu – na pewno nie stracisz. Możesz je kupić między innymi w sklepie internetowym BabyMetka.

Modele i zastosowania zasłon z tkanin bawełnianych

Jak już wspomniano, zbyt skomplikowane style nie zawsze są uzasadnione, ponieważ mogą wyglądać nieporządnie. Na przykład zasłony rzymskie lub austriackie, po kilkukrotnym podciągnięciu i opuszczeniu, wyglądają na pomarszczone w miejscach, gdzie tkanina została ściśnięta. Nie oznacza to jednak, że dekoracyjne zasłony są przeciwwskazane dla bawełny: francuskie żaluzje lub lambrekiny z nieruchomymi zasłonami mogą być bardzo oryginalne.