Czy gryzaki dla dzieci złagodzą ból podczas ząbkowania?

Pierwszy ząbek u dziecka jest niezwykłym wydarzeniem, wyczekiwanym z niecierpliwością przez mamę pociechy. Niestety okres ząbkowania u niemowląt ma też ciemną stronę i jest szczególnie trudnym czasem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Pojawieniu się nowych ząbków towarzyszy niezrozumiany dziecku ból, który objawia się jego długotrwałym płaczem. Maluchy w tym czasie są pobudzone, a ich dziąsła rozpulchnione i obolałe, co powoduje wzmożone ślinienie i podwyższoną temperaturę ciała. W jaki sposób załagodzić nieprzyjemne objawy związane z ząbkowanie oraz umilić dziecku te trudne chwile?

Gryzaki dla dzieci w walce z ząbkowaniem

Jak wiadomo, bolesne wyrzynanie zęba połączone jest z uczuciem swędzenia, a dziecko chcąc załagodzić ten dyskomfort wkłada przypadkowe obiekty do buzi lub nawet własne palce, co przede wszystkim jest niebezpieczne i pozbawione higieny, ale też zwyczajnie nieskuteczne. Rozwiązaniem tego kłopotu są gryzaki dla dzieci. Te niewielkie przedmioty wykonane są zazwyczaj z miękkiego, atestowanego silikonu, który nie zawiera szkodliwych substancji, a także zapewnia łatwe czyszczenie.

Umożliwia to utrzymanie higieny, szczególnie ważnej podczas kontaktu obcego przedmiotu z jamą ustną niemowlęcia. Kształt gryzaków dopasowany jest do linii zębowej, więc ułatwia użytkowanie i zapobiega niepotrzebnym podrażnieniom. Natomiast ich rozmiar gwarantuje pełne bezpieczeństwo, bez ryzyka połknięcia lub zadławienia, a zarazem dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu dostosowany jest do niedużej rączki dziecka, co umożliwia stabilne trzymanie.

Gryzaki dla dzieci w sposób delikatny masują zbolałe dziąsła niemowlaka, natomiast ze względu na swoją elastyczność nadają się do żucia. Ich powierzchnia często wyposażona jest w wypustki, których zadaniem jest dodatkowa stymulacja i złagodzenie dolegliwości bólowych. Możliwość przechowywania w zamrażalce niesie za sobą kolejne korzyści, ponieważ schłodzony materiał przyłożony do strategicznych miejsc uśmierzy ból oraz przyczyni się do zmniejszenia powstałej opuchlizny.

Zalety korzystania z gryzaków dla dzieci

gryzaki dla dzieci
  • zmniejszenie swędzenia dziąseł
  • uspokojenie i wyciszenie dziecka
  • zainteresowanie ciekawym kształtem przedmiotu
  • rozwijają psychosensorycznie 

Inne znaczenie gryzaków dla dzieci

Poza głównym zastosowaniem gryzaków dla dzieci pełnią one również rolę zabawki pomocnej w rozwoju malca. Ich zamysłem jest pobudzenie niemal wszystkich zmysłów dorastającego dziecka. Przemyślany kształt oraz różnorodne tekstury przedmiotu oddziałują na zmysł dotyku, oraz motywują mózg do pracy, z kolei nieprzypadkowa forma przedstawiająca konkretny kształt bądź postać i przyciągająca kolorystyka stymulują wrażenia wzrokowe. Wzbudzenie zainteresowania oraz generowanie przyjemnych doświadczeń, odwraca uwagę dziecka od nieprzyjemnych doznań związanych z wyrastaniem zębów.

Wielofunkcyjność gryzaków sprawia, że stanowią one doskonałą zabawkę interaktywną w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, z której udziałem maluch uczy się pierwszych kształtów, kolorów, ma zapewnione wrażenia dotykowe, a w późniejszym czasie może nauczyć się nazewnictwa przedmiotów, jakie przedstawiają owe gryzaki.