Co lubi czytać młodzież?

Młodzież to osoby w trudnym wieku. Jeszcze nie dorośli, ale już nie dzieci. Takie same są książki dla młodzieży. Nie są tak poważne jak te dla dorosłych czytelników, ale równocześnie – nie nadają się już dla dzieci. Specyficzny i bardzo szeroki gatunek literatury dla młodzieży, można podzielić na kilka najbardziej popularnych nurtów.

Romans paranormalny

To jeden z najbardziej rozchwytywanych rodzai książek dla młodzieży. Romanse paranormalne to słodko-gorzkie opowieści o miłości pomiędzy śmiertelnikiem i nadprzyrodzonym stworem. W tym wypadku, do wyboru jest pełna gama – wampiry, wilkołaki, anioły, magowie. Ważne by miłość nie była zbyt łatwa… w ręcz by była zakazana! Młodzież szaleje, przeżywa przygody, a tymczasem dorośli – nie mają o niczym pojęcia. Dla młodzieży książki te są bardzo ważne. Pozwalają marzyć o romantycznej miłości, która faktycznie może pokonać wszystko.

Fantastyka dla młodzieży

Ten podgatunek jest bardzo podobny do fantastyki dla dorosłych. Różnica polega na tym, że książki dla młodzieży są odrobinę bardziej… infantylne. Możemy spodziewać się w nich happy endu, a bohaterowie najczęściej sami są nastolatkami lub nawet, dziećmi. Czytelnikowi łatwo jest się z nimi utożsamiać i przeżywać przygody wspólnie z nimi. Fantastyka młodzieżowa jest przejrzysta. Wyraźnie oddziela dobrych bohaterów od złych i pomaga wyciągać wnioski z ich zachowań. W końcu, książki dla młodzieży – mają przede wszystkim uczyć.